Witamy na stronie Przedszkola "Parkowe Skrzaty" w Koźminie Wlkp.::Dyrektor Przedszkola "Parkowe Skrzaty" informuje, że zgodnie z art.11 U.O.D.O z dnia 10 maja 2018r. wyznaczonym inspektorem danych osobowych jest: Mariusz Stasiak vel Stasek kontakt: biuro@msvs.com.pl

Aktualności

01 kwietnia 2020 18:34 | Aktualności

DRODZY RODZICE!

Zamknięte przedszkole, brak kontaktu z rówieśnikami, brak możliwości wyjścia na plac zabaw, informacje o kolejnych zarażonych i ofiarach śmiertelnych - jak rozmawiać z dzieckiem na tak trudne tematy?

Drodzy Rodzice,

Dzisiejsza sytuacja jest trudna i zmienia się dynamicznie. Z dnia na dzień pojawiają się nowe doniesienia na temat rozprzestrzeniania się wirusa.

Dlatego, tak ważne jest, aby:

• obserwować dzieci, ale również i siebie

Monitorować dzieci i siebie nie tylko pod kątem infekcji, ale również tego jak radzimy sobie z nową rzeczywistością. Czy epidemia, zagrożenia jest stale obecna w naszych rozmowach? Jak nasza postawa wpływa na zachowanie dzieci i domowników? Jak zachowują się i czują nasze dzieci?

Pamiętajmy!

Dzieci są szalenie spostrzegawcze. Zauważają więcej niż nam, dorosłym, się wydaje. Szybko wyczuwają i łatwo przejmują nasze emocje.

• rozmawiać z dziećmi o wirusie i nie udawać, że nic się nie dzieje

Dzieci na pewno na tę sytuację reagują z ciekawością, ale i niepokojem. Pamiętajmy, że przywiązane są do codziennych rytuałów i stałe punkty dnia dają im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby wytłumaczyć, dlaczego z dnia na dzień to się zmieniło.

Warto przygotować kilka rzetelnych faktów, którymi możemy się podzielić z naszymi dziećmi. Nie warto jednak przekazywać niesprawdzonych treści czy dramatycznych nowin. Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów, zastanówmy się, kto w domowym zaciszu, może taką rozmowę przeprowadzić. Ważna jest szczera rozmowa z dziećmi.

Dzięki rozmowie i tłumaczeniu, dziecięcy strach przed nieznanym może się zmniejszyć i zostać oswojony.

Odpowiadajmy na pytania dzieci adekwatnie do ich wieku. Poziom szczegółowości musi być dostosowany do tego ile mają lat. Im dziecko starsze, tym nasze odpowiedzi mogą być bardziej szczegółowe i dokładniejsze. Jeżeli mamy jakąś obawę, że dana informacja jest za trudna dla dziecka, to możemy odpowiedzieć na jego pytanie na bardzo ogólnym poziomie. Jeżeli będziemy odpowiadać w sposób spójny, spokojny, przemyślany, z którego wynika, że wiemy co się dzieje i panujemy nad sytuacją, spokojne będzie także dziecko.

• uczyć się razem zdrowych nawyków i planować dzień, podkreślając rolę samego dziecka w zachowaniu bezpieczeństwa

Pokażmy, jak myć ręce, jak zasłonić usta, jak dbać o wypoczynek, dobry sen i dobry nastrój mimo tak trudnej sytuacji. Dzięki posiadanej wiedzy o koronawirusie oraz umiejętności dbania o własne bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne maluch może poczuć, że sam przyczynia się do poprawy sytuacji, staje się spokojniejszy.

Stwórzmy plan dnia, dzięki któremu będziemy mieć więcej czasu dla siebie. Może uda się zrobić coś, na co nie ma czasu w codziennej bieganinie? Ale niech znajdą się w nim także obowiązki, żeby dzień był konstruktywny, maksymalnie dynamiczny. Jeżeli będziemy te dni planowali i uwzględniali w nich dzieci, to one będą się w tym odnajdywały.

Pomocne w planowaniu dnia zabawy, ćwiczenia i karty pracy dostępne na specjalnym mailu - grupajagódki2013@wp.pl .

• korzystać z możliwości komunikowania się, jakie dają nowe technologie

Dzięki korzystaniu z możliwości komunikowania się, jakie dają nowe technologie nie musimy mieć poczucia izolacji. Fakt, że fizycznie się ze sobą nie widujemy, nie musi budować w nas poczucia osamotnienia. Bądźmy ze sobą w stałym kontakcie: piszmy do siebie sms-y, wysyłajmy zdjęcia, filmiki, rozmawiajmy ze sobą poprzez różne komunikatory. Pielęgnujmy poczucie bliskości psychicznej. Wykorzystujmy nowe technologie, niech nam teraz służą. Poczucie emocjonalnej bliskości, wsparcie, bycie ze sobą w kontakcie jest bardzo ważnym filarem naszej psychofizycznej kondycji tu i teraz.

Zachęcam do skorzystania z opowiadania stworzonego przez kolumbijską psycholog Manuelę Molinę Cruz. Jest to krótka historia podróżującego po całym świecie wirusa, przywierającego do ludzi. Ilustracje zostały zaprojektowane tak, by dziecko samo mogło opowiedzieć o tym, jak się czuje słysząc o wirusie. Historia ta daje możliwość przepracowania tematu wirusa oraz emocji z jakimi boryka się dziecko w dobie pandemii.

http://www.mindheart.co/descargables

pozdrawiam serdecznie

Dobrawa Goździela

psycholog

Przeczytano: 324 razy. Wydrukuj|Do góry